O‘zbekiston Respublikasi Ministrlar Sovetining 1961-yil 24-martdagi
205-sonli qaroriga asosan qishloq xo‘jaligi vazirligi huzurida institut tashkil topgan va 1997-yil Yer resurslari davlat qo‘mitasi, 2004-yildan Yer resurslari, geodeziya, kartografiya va davlat kadastri davlat qo‘mitasi tarkibiga o‘tkazilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021-yil 24-fevraldagi “Qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanish va muhofaza qilish tizimini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-5006-son qaroriga asosan Qishloq xo‘jaligi vazirligi tarkibida faoliyat yuritib kelmoqda.
“O‘zdaverloyiha” davlat ilmiy-loyihalash instituti Markaziy apparat hisoblanib, uning Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlarda 13 ta hududiy bo‘linmalari mavjud. Hozirgi kunda respublika bo‘yicha 1050 ta xodim yer tuzishni qishloq xo‘jaligi yo‘nalishlari bo‘yicha faoliyat yuritadi.